Як проходить ендо-лікування

Ендодонтичне лікування – це лікування системи каналів зуба.

Донедавна лікування каналів проводилося лише під контролем чутливих рук лікаря та даних рентген дослідження. Однак нерідко обмеження тактильної чутливості рук стоматолога та спотворення рентгена призводять до помилок, неякісного лікування та, як наслідок, до подальшого видалення зуба. За останні роки змінилася тактика лікування каналів зубів, способи інструментальної обробки, самі інструменти, тактика промивання та її тривалість. Стали застосовувати ізоляцію зуба за допомогою коффердама (це латексна серветка, в якій робиться отвір під певний зуб), для створення максимально стерильних умов.

Сьогодні використання мікроскопа та прогресивних методик очищення, обробки та пломбування каналів зуба є часом останнім шансом для його збереження та якісного лікування.

Лікування каналів зубів складається з кількох етапів:

анестезія та ізоляція робочого поля;

інструментальне оброблення каналів;

медикаментозна обробка каналів;

пломбування каналів зуба;

закриття доступу після ендолікування.

Лікування кореневих каналів зубів проводиться під місцевою анестезією, використовуючи сучасні анестетики артикаїнового ряду. За допомогою коффердама (латексна серветка, в якій робиться отвір під певний зуб), ізолюємо зуб від слини для створення максимально стерильних умов.

Першим завданням є повне видалення вмісту кореневого каналу і ретельне очищення, механічне і медикаментозна. додаткові джерела мікроорганізмів в каналі.

Механічна або інструментальна очистка проводиться за допомогою спеціальних інструментів та ультразвукових насадок.

Медикаментозна обробка каналу проводиться за допомогою натрію гіпохлориту (ГН). Він має властивості розчиняти органіку (залишки нерва і мікробна флора). За допомогою ГН ми можемо досягти стерильності в каналах та вигнати мікроби за межі зуба, де на них обрушаться захисні механізми організму. Це дозволяє хімічно впливати як на основний хід каналу, так і на мережу дрібних відгалужень, де неможливе попереднє механічне очищення.

Другий етап ендодонтичного лікування – якісне заповнення пломбувальної масою підготовленого каналу.

В ендодонтії є різні типи пломбувальних паст та цементів. Матеріал повинен бути ергономічним, легко розпломбуватися, доступним та біологічно сумісним з тканинами зуба. На сьогоднішній день таким матеріалом є гутаперча.

Одним із способів внесення гуттаперчі в кореневий канал є латеральна конденсація. Спеціальним інструментом штифти притискаються до стінки каналу зуба, і вводять їх до тих пір, поки весь канал не буде заповнений. Після чого надлишки гуттаперчі зрізають.

Сучасний протокол пломбування каналів вимагає застосування гарячої обтурації – метод так званої «тривимірної обтурації», заповнюючи підготовлений кореневий канал розігрітої термопластичної термопластичної гуттаперчей і герметично закриваючи його.

Системи, що використовуються нами (апарати System B, Obtura), дозволяють заповнювати гуттаперчею весь простір каналу, герметизацію верхівки кореня зуба, а також усіх мікроскопічних відгалужень від основного ходу каналу, що є гарантією швидкого та легкого пломбування каналу з хорошими результатами лікування.
Після успішно проведеного ендодонтичного лікування чимало важливим є закриття доступу до кореневих каналів. Гарне, щільне закриття доступу, що запобігає попаданню слини, і подальша реставрація забезпечують найкращі результати лікування надалі.

Диспансерне спостереження за пролікованим зубом ведеться протягом 4 років, що передбачає рентгенологічний контроль через 1 рік, 2 і 4 роки.